Nafaka ödememenin cezası var mı?

Nafaka ödememenin cezası var mı?

Boşanma davası açmış ve bu davada kendisi ya da çocuğa yararına nafaka bağlanan kişiler, bağlanan nafakalarını almakta sorun yaşayabilirler. Bu sorunu yaşayan kişiler en çok nafaka yükümlüğünü ihlal eden kişinin ( boşanılan eş yada nafaka ödemekle yükümlü anne –  baba) bu davranışının hukuk düzeninde nasıl bir yaptırım ile karşılanacağıdır.

Nafaka ödememe cezası icra iflas kanunu içerisinde belirtilmiştir. Buna göre nafaka ödememe suçunun cezası 3 aylık bir tazyik hapsi olarak hükmedilmiştir. Nafaka alacaklısının icra ceza mahkemesine yapacağı başvuru ile nafakasını ödemeyen taraf 3 aya kadar hapis cezasına çarptırılır. Bu ceza nafaka ödemesi gereken kişinin nafakasını yatırması ile birlikte ortadan kalkar. Yapılacak olan başvuruya icra dosyasında mevcut olan ödeme emri ile birlikte, nafaka hükmün veren mahkemenin kakar örneğinin eklenmesi gerekmektedir.

Nafaka ödememe cezası ile ilgili karar verilmeden önce, nafaka alacaklısı ile nafaka ödemesi gereken kişi arasında süren, nafaka artırma davası ya da nafaka azaltma davası var ise, hakim bu davanın sonucunu bekleyebilmektedir.